Kimsenin Bahsetmediği Gerçek Kahraman

Size Star Wars evrenindeki gerçek kahramandan bahsetmek istiyorum. Evet, “Chosen One” Anakin’dir; Luke değil, ama ben bundan bahsetmiyorum. Bütün evrenin kaderinin bağlı olduğu tek bir andan, tek bir droid’den bahsetmek istiyorum. 

​A New Hope’tan hatırlayacağımız gibi R2-D2, Owen Lars tarafından Jawalardan satın alınmadan önce kırmızı bir droid almak istemişti. Asla hakkı verilmeyen bu droid’i övmek istiyorum. Kendisi bir R5-D4 ünitesi. Satın alındıktan sonra R5-D4 bozuluyor ve kendisini bir R2-D2 ünitesi ile değiştirmek zorunda kalıyor Lars. Skywalker böylece eve C-3PO ve R2-D2 ile dönüyor. 

R5-D4’ün arızalanması Skywalker’ın, Prenses Leia Organa’dan Obi-Wan Kenobi’ye giden bir mesajı keşfetmesine yol açıyor.

“General Kenobi. Years ago you served my father in the Clone Wars. Now he begs you to help him in his struggle against the Empire. I regret that I am unable to present my father’s request to you in person, but my ship has fallen under attack, and I’m afraid my mission to bring you to Alderaan has failed. I have placed information vital to the survival of the Rebellion into the memory systems of this R2 unit. My father will know how to retrieve it. You must see this droid safely delivered to him on Alderaan. This is our most desperate hour. Help me, Obi-Wan Kenobi. You’re my only hope.”

​R5 ünitesi çok kötü durumda olduğu için mi bozuldu? Hayır, küçük droidimizin içi sadece kum dolmuştu. Hala ses çıkarabiliyor ve hareket edebiliyordu. Peki neden ve nasıl bozuldu bu droid?
Jawaların elinde 4 yıl kadar mahsur kaldı R5-D4. O kadar bıkkın ve yorgundu ki yıllardır bakımı bile yapılmamıştı. Tek istediği satılmaktı. Programlandığı şeyi yapmak, hizmet etmek istiyordu. 


Jawalar sonunda Tatooine’e geldiler. Umutsuz R5 ünitemizi ertesi gün satışa çıkarmak için bir güzel yağladılar, temizlediler.
Birkaç saat sonra yeni hazineleriyle geldi Jawalar. Kubbe kafalı R2 ünitesi Jawaları bütün ihtişamıyla R5-D4’u gözüne takıldı. Kendisinin artık satılmayacağını düşünüyordu.
İşin özü, ne olduysa o gece oldu. R2-D2 görevini gerçekleştiremezse neler olacağını anlattı. R2 konuştukça kırmızı droid’in işlemden geçiremediği bir şey olduğunu hissetti. İşletim sistemi aşan bir olgu.

Lars R5 ünitesini seçtiğinde R2 bağırdı; “Tek umudum sensin yardım et!”. R5, Skywalker’ı takip ettikçe içinde kötü bir his oluştu. Sonra bir anda fark etti. Her şeyi anladı. Basit bir ünite olarak anlamaması, plan değiştirmemesi hatta kimseyi kandırmaması gerekiyordu. Ama bir şey onu değiştirdi.
4 yıldan beri ilk kez bakımı yapılmıştı, ilk kez biri onu satın almıştı, kurtulmuştu… Ancak R5 bütün bunları bir kenara bırakarak bir anda bütün enerjisini boşalttı. Kafasından kıvılcımlar ve dumanlar çıkıyordu.
Sonrası malum.
R5-D4 tabii ki ölmedi. Ölü taklidi yaptı ki Jawalar onu geri alsın. Daha sonra birçok yerde tekrar karşımıza çıkıyor zaten.
Jawalar onu tekrar depoya kaldırırken R2’nun vedasını hayal meyal duydu.

“Teşekkür ederim dostum. Bugün galaksiyi kurtarmış olabilirsin. Seni asla unutmayacağım.”

Daha sonra Stormtrooperlar Jawaları satılan iki droid ile ilgili sorguya çektikten sonra öldürdüler. R5-D4 böylece isyana katılmak için ufka doğru yola çıktı.
Sonuç olarak, Rey galaksiyi kesinlikle kurtarmadı. Anakin seçilmiş kişiydi ve güce gerçekten denge getirmişti. Jediların yönetimde olması demek denge demek değildir. Tamam bu kişisel düşüncem ama arkadaşlar, Rey bir Skywalker değildir. Bu konuda hemfikir olalım.
Küçük droid’imizin ve daha nicelerinin yaptığı fedakarlıklar mükafatını aldı mı? Hayır. Alabilir miydi? Evet. Son üçleme daha güzel bağlanabilir miydi? Evet. Öyle güzel bağlanırdı ki affedebilirdik son üçlemeyi.
Yapmadılar ve hala çok sinirliyim. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: