Sandman, Morpheus, Kai-Ckul…

Niş bir kitleye hitap eden Gaiman, Sandman’i 1989’da yazmaya başladığında yirminci yüzyılın en uzun ömürlü kurgu parçalarından birini yaratıyor olduğunu bilmiyordu. Sandman, on cilt boyunca birçok farklı isimle anıldı. Ve yakında, bu adların Netflix uyarlamasını da göreceğiz.

​Sandman serisini tek bir türe sığdıramadığımız için endüstrinin sınırlarını aştı diyebiliriz. Hatta deriz. Aynı hikâye içinde birçok farklı şey yaşatıyor. Bu yüzden bence Sandman; özünde korku öğesi barındıran, kurgunun yapısı üzerine metafiziki bir inceleme.  Gaiman kendisi de ilk sayıların korku çizgi romanı olduğunu, daha sonra fanteziye kaydığını söylüyor.
Mitleri ve efsaneleri her açıdan işliyor ve kendini tekrar etmiyor. Sandman hikâye içinde hikâye yaratıyor. Bütün hikayeler Dream’de (Sandmand’de) geçerken, hikayelerdeki ana karakterimiz genellikle Sandman olmuyor. Arkaplanda Sandman’in kendi hikayesi sürekli işleniyor tabii ki, ancak görünürdeki başrol hiçbir zaman o değil. Bu açıdan Sandman’i Doctor Who’ya benzetiyorum. Her bölüm farklı hikayeler, farklı hayatlar, farklı karakterler. Hikayeler Morpheus’un etrafında gelişmiyor. Hikayeler gelişirken Morpheus hikayelere dahil oluyor.


Olay örgüsü bu şekilde olduğu için de yazar bana yalan söylemiyormuş gibi hissediyorum. Her şey Morpheus ile ilgili olsaydı, okuyucu eylemek için yaratılmış bir evren olacaktı, bakınız Star Wars. Ancak, bazı hikayelerde Morpeus yok bile. Bu yaklaşım, arka planda bize aktarılan Morpheus’un hikayesine daha da çok merak uyandırıyor.  
Neil Gaiman’ı en tebrik ettiğim konu ise DC’deki bazı unutulmuş karakterleri, Sandman serisinde sabit karakterler haline getirmiş olması. DC Comics yıllarca korku antolojilerine ev sahipliği yapan Cain & Abel, Üç Cadı ve Destiny’i içeriyordu. Bu karakterlerin hepsi dipnotlardı, ancak Gaiman onları hikayelerinin ayrılmaz bir parçası yaptı. Her biri ikonik birer karaktere dönüştü.
Sandman neydi? Sandman birçok şeydi. Çizgi romanlarla aranız yoksa tavsiye ederim. Mideniz hassassa tavsiye etmem. “Ben büyük biriyim Marvel çocuk şeyi” diyorsanız tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: