Philip K. Dick’s Electric Dreams

1982’deki erken ölümünden bu yana geçen 38 yıl içinde Dick’in dünyanın şimdiye kadarki en büyük bilim kurgu yazarlarından biri olarak açıkça kabul edildiğini – hatta övüldüğünü söylemek kesinlikle doğru olur.

Kendisine tanrı bile diyebiliriz, çünkü bir sürü evren yarattı. Yazarın ismini duymadıysanız da Blade Runner’ı duymuşsunuzdur. Blade Runner serisi, Philip K. Dick’in “Android’ler Elektrikli Koyun Düşler mi?” isimli kitabından ilham alınarak oluşturuluyor. Şahsen kendisine Cyberpunk akımının gizli yaratıcılarından demeyi tercih ediyorum.

Günümüzde bilim-kurgu dizilerini Black Mirror ile kıyaslamadan anlatmak neredeyse imkansız hale geldi. Ancak korkmayın, Electric Dreams sosyal mesaj verme kaygısı gütmüyor ve Black Mirror’a kıyasla daha “aydınlık” bir gelecekte geçiyor. Birbirinden alakasız bölümlerden oluşması dışında Black Mirror ile bir ilgisi olmadığını söyleyebilirim. Dizi ilk sezonu her biri yaklaşık 50 dakika uzunluğunda olan 10 bölümden oluşuyor.

Philip K. Dick’in gelecek için yazdığı hikayeler -dolayısıyla Electric Dreams’de yer alan bölümler- kolektif umutlarımız ve korkularımız aracılığıyla filtrelenmiş bugünün anlık görüntülerinin derlemesidir.

Philip K. Dick’in bilim-kurgusu insan özlemine dayalıdır diyebiliriz. Eserlerinin en iyi bilinen film uyarlamalarından da (Blade Runner, Total Recall, Minority Report, A Scanner Darkly) bunu çok net görebiliriz. “İnsan olabilmek için ne kadar hayal kırıklığı ve adaletsizlik gerekir?” Electric Dreams de bu temaya oldukça uyuyor.

Sonuç olarak, Amazon Prime 8 lira ama Philip K. Dick paha Biçilemez. Dizinin here bölümünün Denis Villeneuve’nin gişe rekorları kıran sanat filmiyle aynı seviyede olmasını beklemek zaten haksızlık olur. Ben bir şans verilip izlenmesi gerektiği taraftarıyım.

Philip K. Dick’s Electric Dreams” için bir yanıt

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: